Zakłady przetwórstwa spożywczego, gdzie powstają produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta domowe, muszą spełniać szereg specjalistycznych wymogów, dotyczących bezpieczeństwa i dezynfekcji. Spełnianie wyśrubowanych standardów Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej możliwe jest dzięki stosowaniu odpowiednich środków chemicznych. Trzy z nich są szczególnie przydatne i występują praktycznie w każdym zakładzie.

Podchloryn sodu

Związek o ostrym zapachu chloru  lekko żółtym, słomkowym kolorze, stosowany jedynie w formie roztworu wodnego. Podchloryn sodu wykazuje silne właściwości bakterio- i wirusobójcze, przeciwgrzybiczne, utleniające i korozyjne. Wykorzystywany jest jako środek do dezynfekcji i sterylizacji, zwłaszcza powierzchni ze stali nierdzewnej, do uzdatniania wody wykorzystywanej w zakładzie, do produkcji zmodyfikowanej skrobi spożywczej czy do usuwania osadów tłuszczowych i organicznych.

Woda utleniona

Nadtlenek wodoru to utleniona forma tlenu wykorzystywana w roztworach o różnym stężeniu. W przemyśle stosowana w stężeniach 35% oraz 50%. Wykorzystywana jest przede wszystkim jako środek do dezynfekcji kartonów, butelek i pojemników spożywczych oraz do produkcji gum i plastików, które są wykorzystywane w zakładach przetwórstwa spożywczego. Jest środkiem wybielającym i wspomagającym oczyszczanie wody.

Kwas fosforowy

Chociaż najczęściej spotkać go można w sztucznych nawozach, to często jego wodny roztwór jest składnikiem środków czyszczących i dezynfekujących, używanych w zakładach przemysłowych. Szczególnie  przydatny jest do dezynfekcji powierzchni ze stali nierdzewnej oraz sanitariatów, ceramiki i płytek ściennych oraz podłogowych. Może być również stosowany jako regulator kwasowości w produktach i inhibitor rozwoju pleśni i grzybów.